webvillage فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز
فونت زيبا ساز
بــــیــــوتــــکــــنــــولـــــوژی

بــــیــــوتــــکــــنــــولـــــوژی
جامع ترین وبلاگ بــــ ــــیـــــ ـــوتـــــ ـــکــــ ــــنــــ ــــولـــ ــــوژی 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه
تئوری :

یکی از اصول و روش های مطالعه سلول های گیاهی و جانوری استفاده از متد رنگ آمیزی است.بااستفاده از رنگ های مختلف زیستی می توانیم اجزا و ارگانرهای مختلف سلول را رنگ آمیزی کنیم.

اساس و پایه رنگ آمیزی ترکیب مولکول های ماده رنگی مورد نظر با مولکول های اندام یا اجزای هدف می باشد.تعدادی از مواد رنگی به صورت رنگ عمومی کاربرد دارد و برخی از رنگ ها مثل سبز ژانوس رنگ اختصاصی میتوکندری و یا قرمز خنثی برای رنگ آمیزی واکوئل است.رنگ های زیستی به رنگ هایی اطلاق می شود که هیچ گونه اثر سوئی در سلول های زنده نداشته باشد.

یک تعداد از رنگ های مورد استفاده رنگ های اسیدی و یک عده دیگر جز رنگ های بازی است که این مواد هم با قسمت های آنیونی و کاتیونی غشای اندامک ها ترکیب می شوند و موجب رنگی شدن آن دیواره ها می شوند.

باشد.تعدادی از مواد رنگی به صورت رنگ عمومی کاربرد دارد و برخی از رنگ ها مثل سبز ژانوس رنگ اختصاصی میتوکندری و یا قرمز خنثی برای رنگ آمیزی واکوئل است.رنگ های زیستی به رنگ هایی اطلاق می شود که هیچ گونه اثر سوئی در سلول های زنده نداشته باشد.

یک تعداد از رنگ های مورد استفاده رنگ های اسیدی و یک عده دیگر جز رنگ های بازی است که این مواد هم با قسمت های آنیونی و کاتیونی غشای اندامک ها ترکیب می شوند و موجب رنگی شدن آن دیواره ها می شوند.

اجزای مختلف یاخته زنده به علت دارا بودن اختلاف غلظت و ضریب شکست بسیار کم به هنگام جذب طیف نور مرئی ، به قدر کافی کنتراست یا اختلاف میزان نور از خودشان نمی‌دهند. رنگهای زیستی ، بدون اینکه اندامکهای یاخته را بی‌جان سازند، آنها را بطور انتخابی رنگ‌آمیزی می‌کنند.

  

روش انجام آزمایش :

ابتدا لام ها را از قسمت پهنش از طرف داخل به گونه کشیده تا کمی از سلول های پوشاننده ی دهان را بر دارد سپس یک قطره آب روی لام میگذاریم و آن را آرام به روی قسمت خیس لام میکشیم تا سلول های جدا شده ی گونه به روی آن منتقل شود.

سپس چند قطره از رنگ های زیستی را با آب مقطر رقیق کرده به گوشه ی نمونه اضافه می کنیم تا کم کم در سطح نمونه پخش شود بعد یک لامل برداشته و آن را روی نمونه می گذاریم. حال می توانیم سلول های رنگ شده ی گونه را با عدسی ۴۰ مشاهده کنیم.موضوعات مرتبط: آزمایشگاه زیست سلولی و مولکولی
برچسب‌ها: آزمایشگاه زیست شناسی سلولی و مولکولی, مولکول, گزارشکار, سلول
[ جمعه یکم دی ۱۳۹۱ ] [ 21:26 ] [ س.رازانی(مدیریت وبلاگ) ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام!
من دانشجوی رشته بیوتکنولوژی هستم و به دلیل علاقه بسیار زیادی که به رشته ام دارم این وبلاگ را طراحی کردم تا به نشر مطالبی درباره این علم و شناخت بیشتر آن کمکی هر چند ناچیز کرده باشم.
در این وبلاگ ممکن است از مطالبی استفاده شده باشد با منبع نا معلوم که به دلیل در دسترس نبودن آدرس و نام آن درج نشده است در صورتی که مطلبی از شخص خاصی بدون ذکر منبع استفاده شده باشد با مطلع کردن من از آدرس آن در وبلاگ درج خواهد شد.
امیدوارم این وبلاگ بتواند نیازهای شاید ابتدایی دانشجویان این رشته را بر آورده سازد.

--------------------------------------
رتبه هشتم برترین وبلاگ های شهریورماه 92
امکانات وب
Google

در وبلاگ biotechr.blogfa.com
در كل اينترنت


IranSkin go Up

.


Online User

نانوفایلTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه